Jesteś tutaj: Glinyceramiczne.pl / KREDKI CERAMICZNE

 

Kredki woskowe CERALINE

 

                                      

 

Kredki CERALINE mogą być wykorzystywane do dekoracji na wszelkich ceramicznych powierzchniach. Zrób rysunek kredkami CERALINE, wypełnij pigmentem, szkliwem lub angobą, i pokryj całość szkliwem. Odkryj jak za pomocą kredek CERALINE możesz uzyskać wyjątkowe rezultaty w łatwy, bezpieczny i efektowny sposób.

 
Kredki CERALINE mogą być używane na każdej wypalonej glinianej lub porcelanowej lekko szorstkiej powierzchni. Nie może być ona zbyt gładka, gdyż kredka będzie się ślizgać, jak zwykłe kredki woskowe na śliskim papierze. Gładka glina powinna być uprzednio przetarta drobnym papierem ściernym. Warto użyć papieru ściernego również by uzyskać jednorodną powierzchnię przedmiotu toczonego na kole.
 
Kredki występują w 10 podstawowych kolorach oraz 4 tlenkach: FeO, CoO, CuO oraz MnO. Kredki oznaczone SK 02a są przeznaczone do niskiego zakresu wypalania od 1050oC do 1150oC, a SK 7 do wysokiego zakresu od 1150oC do 1300oC. Niskowypałowe kredki CERALINE mogą być użyte w wysokiej temperaturze. Linie ściemnieją delikatnie na styku ze szkliwem. Wysokowypałowe kredki CERALINE nie mogą być użyte do wypalania w niższej temperaturze. Pigment nie wniknie w podłoże.
 
Wszystkie kolory i tlenki mogą być z powodzeniem wypalane w atmosferze redukcyjnej i utleniającej. Szczególnie tlenki żelaza i miedzi nadają się do wypalania redukcyjnego, i dają ciekawe efekty.
 
Kredki CERALINE nie są przeznaczone do jednorodnego pokrywania powierzchni. CERALINE nie jest szkliwem w formie kredki, jest raczej pigmentem w kredce. Można szkicować pozostawiając miejsce na wypełnienie szkliwem.
 
Kredki CERALINE powinny być przechowywane w temperaturze poniżej 30oC. Można rysować na lekko ciepłej, wypalonej glinie, podgrzanej np. suszarką do włosów. To da pełniejszą linię i pozwoli osiągnąć ciekawsze efekty.
 
Można wykonać ozdobny rysunek kredkami CERALINE, następnie wypełnić przestrzenie pomiędzy liniami farbą podszkliwną, potem pokryć całą powierzchnię przedmiotu przezroczystym szkliwem. To pomoże utrwalić kreskę zrobioną CERALINE. Można nakładać szkliwo za pomocą pędzla pokrywając także narysowane linie. W procesie wypalania szkliwo nie przykryje rysunku, kolorowe linie pozostaną nie niezatarte. Wypalone linie utworzą przegrodę między szkliwionymi powierzchniami. Efektem jest matowa kolorowa linia przecinająca szkliwione powierzchnie, porównywalna do techniki Cuerda Seca.
 
Można tworzyć rysunki kredkami CERALINE i wypalać gotowy produkt bez szkliwienia. Aby linie CERALINE dobrze przywarły należy wypalać je odrobinę dłużej i w wyższej temperaturze niż to jest zalecane. Jeśli pracuje się z ciemną gliną lub gładkim biskwitem można uprzednio spryskać powierzchnię angobą szkliwną. Kolory CERALINE będą ładniejsze i świeższe.
 
Woskowe kredki CERALINE są bezpieczne i praktyczne, w krótkim czasie otrzymujesz wyjątkowe efekty.